Utarg – w ujęciu ekonomicznym to suma przychodów przedsiębiorstwa w pewnym okresie ze sprzedaży określonej ilości produktów (Q) po określonej cenie (P).
Utarg = cena x ilość sprzedanych produktów
W ujęciu rachunkowości utarg jest to suma wpływów gotówkowych brutto ze sprzedaży dóbr (towarów i usług) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w ustalonym okresie rozliczeniowym. Pojęcie utargu w rachunkowości nie jest tożsame z przychodem ze sprzedaży.
Utarg - w odróżnieniu od przychodu ze sprzedaży - obejmuje wpływy faktycznie uzyskane (przychód obejmuje również wartości należne) oraz obejmuje podatek VAT, który nie jest przychodem w rozumieniu rachunkowości i prawa podatkowego.
Okresem rozliczeniowym dla utargu jest zwykle dzień (utarg dzienny) lub miesiąc (utarg miesięczny). Pojęcie utargu np. w jednostkach handlowych jest zwykle tożsame ze stanem kasy (stan początkowy + utarg = stan końcowy).
dochód- miara finansowa pożytków czerpanych z różnych źródeł.
OdpowiedzUsuńutarg-suma wpływów gotówkowych brutto ze sprzedaży dóbr (towarów i usług) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w ustalonym okresie rozliczeniowym
zysk- jedno z pojęć rachunkowości, pozycja bilansu
dochod - roznica miedzy uzyskanymi przychodami w okreslonym czasie , a wydatkami
utarg - przychod brutto przedsiebiorstwa ze sprzedazy jakis dóbr lub usług
zysk - plusowy efekt finansowy
wydatki - minusowy efekt finansowy zwiazany z regulowaniem roznych zobowiazan
rozchody - rozne wydatki finansowe wykonane w okreslonym czasie
koszty - rozne naklady ktore trzeba ponosic , ceny ktore trzeba płacić
Fajnie napisane. Pozdrawiam i gratuluję.
OdpowiedzUsuń