Controlling finansowy – podsystem controllingu, nakierowany na planowanie, sterowanie i koordynowanie procesów finansowych w przedsiębiorstwie. Zadaniem controllingu finansowego jest tworzenie i aktualizowanie architektury systemu planowania finansowego, konstruowanie wskaźników i mierników oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa oraz przygotowanie informacji dla podejmowania decyzji finansowych.
W szerszym ujęciu controlling finansowy traktowany jest, jako „międzyfunkcja” wspierająca kompleksowe zarządzanie przedsiębiorstwem w oparciu o informacje finansowe oraz koordynacja rozwiązywania problemów finansowych w całym łańcuchu tworzenia wartości przedsiębiorstwa. Efektem (skutkiem) stosowania controllingu finansowego powinna być poprawa ogólnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa ocenianej w trzech wymiarach: płynności, rentowności i efektywności działania.
Wyróżnia się strategiczny i operatywny controlling finansowy. Strategiczny controlling finansowy nakierowany jest na realizację długookresowych celów przedsiębiorstwa. Jego zadaniem jest m.in.:
- dążenie do maksymalizacji wartości przedsiębiorstwa,
- dążenie do uzyskania stabilności finansowej,
- poprawa wyników finansowych w dłuższym okresie,
- dążenie do zachowania płynności finansowej,
- wybranie najlepszej strategii finansowej,
- kontrolowanie finansów przedsiębiorstwa.
Operatywny controlling finansowy skupia się na bieżących zagadnienia finansowych przedsiębiorstwa i pełni m.in. następujące funkcje:
- osiąganie zadowalających wyników finansowych w krótkich okresach,
- dążenie do optymalizacji kosztów,
- dążenie do pełnej kontroli nad przepływami pieniężnymi,
- stworzenie optymalnej struktury organizacyjnej,
- prowadzenie właściwej polityki inwestycyjnej.
Controlling finansowy posługuje się szerokim spektrum instrumentów (w rachunkowości finansowej i zarządczej), m.in. rachunek kosztów i wyników, wskaźniki centrów odpowiedzialności decyzyjnej czy zrównoważona karta wyników.
Dzisiejszy światowy rynek podlega nieustannym zmianom, które stwarzają nowe możliwości, ale także nowe formy współzawodnictwa. Intensywna konkurencja zmusza przedsiębiorstwa do ciągłego rozwoju oraz bieżącej obserwacji i ograniczania kosztów działalności. Przejrzysty obraz rzeczywistości oraz szybkość reakcji i działania stanowią o jakości i efektywności zarządzania.Artykuł przybliża problematykę wykorzystania narzędzi controllingu finansowego. Jego skuteczne zastosowanie determinuje sposób sterowania aspektami finansowymi firmy oraz skuteczną kontrolę ich realizacji. W przedsiębiorstwach, gdzie system controllingu został wdrożony, na informację już się nie czeka, to ona oczekuje na interpretację ze strony Dyrektora Finansowego i Zarządu.
OdpowiedzUsuń